Isı İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Isı İzolasyonu Nasıl Yapılır? Öğrenmek için doğru yerdesiniz.

 

Yalıtım nedir?

Ses veya Isı akımını engellemek için kurulan önlemdir. Yapıların elektrik, ısı ve ses gibi iç ve dış etkenlerden korunabilmesi, güvenceye alınabilmesi için yalıtım sistemi kurulması doğru tercih olacaktır.

İzolasyon nedir?

İzolasyon binaların belli başlı olumsuz şartlardan korumaya yarayan tekniktir. Yapıların içeriden dışarıya veya dışarıdan içeriye doğru kayıpları engellemek için yapılan yalıtım işlemidir.

 

Isı İzolasyonu

Isı Yalıtım deyince aklımıza her ne kadar zeminden ısıtmalı bir yalıtım sistemi gelse de sadece bununla sınırlı değil. Isı yalıtımı bulunan bir alanın dışarıdan gelecek soğuk havayı ya da sıcak havayı engelleyebilir, ısı alışverişini engeller. Böylece alanda bulunan ısıyı düşürmez ve engellemez.

Isı yalıtımı çatı ve duvarlara, binalara, garaj, depo gibi ısınmayan, ısınsa da uzun süre dayanmayan yerlere yapılması uygun görülür. Isı yalıtımında kullanılan malzemesi ise Cam yünüdür.

Isı yalıtımı diğer ısınma seçeneklerine göre daha uygun ve tasarruflu oluyor. Bunun sebebi ise alanda, ofiste ya da kapalı herhangi bir yerde leke oluşmasına sebep olan yoğunluğu engeller. Yakıt tüketimi azaldığı için atık gazların azalmasına sebep olur, böylece çevreyi ve doğayı koruma şansı elde edebiliyoruz.

 

Ses İzolasyonu

Ses İzolasyonu, dört duvar içindeki oluşan gürültünün ya da dışarıdan gelen gürültüleri engellemek için gerekli malzemeler ile yapılan bir işlemdir. MR odası, ses kaydı yapılan stüdyolar, ev içerisinde ya da yan-üst binadan gelebilecek gürültüleri engellemek için gibi birçok alana yapılabilen bir sistemdir. Sadece duvarlara değil, zemin ve tavana dahi bu sistem yapılabiliyor. Böylece engellenmek istenen düşük ya da yüksek desibelli seslere İzolasyon sistemi ile kolayca engelleyebiliyoruz.

Labirent, yumurta, bondex sünger gibi gerekli malzemelerle gelen yüksek sesleri emerek basıncı ve rahatsızlığı engeller. Bu sayede dışarıdaki gürültülü trafik sesleri, araç sesleri, konser sesleri, açık hava konser sesleri gibi her sesi önleyebiliyor.

Evlerde veya gürültünün 4 köşe duvar arasında olan yerler için Yumurta, piramit veya melamin gibi süngerler yeterli oluyor. Daha yüksek frekansta olan konumlar için ise Süngerpan tarzı yani Rebonded Bondex süngerleri tavsiye ediliyor. Örneğin, Konser alanları, konferans salonları, sinema gibi büyük ve ses ile yapılan süreçlerde kullanılır. Kaliteli malzemeler ile her zaman en iyi süreci yapmak sistemin daha yararlı olmasına yardımcı olur.

 

Isı İzolasyonu Nasıl Yapılır? Hakkında detaylı sorularınız için bizleri takip edebilirsiniz.

Su İzolasyonu

Su yalıtım İzolasyonu genellikle nesne ve yapıların suya dayanıklılığı arttırılması, sudan etkilenmemesi ya da su geçirgenliğine karşı bir direnç göstermesidir. Yapıların korunaklı ve konforlu bir hale gelmesi ve demir ve beton gibi malzemelerin su yüzünden oksitlenmemesi için yapılır. Su yalıtım İzolasyonu yapılmayan binaların temel gibi toprağın altında ve su gören yüzeyler zaman içinde betonda çürüme, demir gibi malzemelerde oksitlenme ve deprem gibi olaylarda çatlama ve çökme riski yaşanılabilir.

 

Yangın İzolasyonu

Yangın Yalıtımı İzolasyonu yangının ve olumsuz etkilerinin, binada ve komşu binalara sıçramasını engellemek ve yangın olduğu yerden hızlı ve güvenli bir şekilde tahlil edilmesine olanak sağlayıp önlem alınmasına Yangın yalıtımı diyoruz. Yangın Yalıtım İzolasyonu yapılmayan binalarda yangın çıktığında daha çok can ve mal kaybı yaşatır.

 

Çadır ve Branda Yapım İşleri

Branda ve çadır yapım işleri gereksinimi genellikle bahçe, kafe, havuz ve çiftlikler için önemlidir. Branda ve çadır yapım işleri güneş ve yağmurdan korunma gerektiren mekanlar veya arabalarda kullanılan yerlerden birazıdır.

 

Isı İzolasyonu Nasıl Yapılır? Hakkında detaylı bilgi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.